11. září 2018: NZDJPY

Je to neuvěřitelné, ale přesně dne 11. září 2018 (přesně po 17 letech) jsme se probudili do dne, který nevěstil hrůzostrašný pád plný konspiračních teorií a strachu a prachu, nýbrž do dne, který věstil růst, mocný růst. Pustil jsem se do toho obchodu zcela veřejně a vůbec jsem netušil, kolik lidí mám na palubě, až do doby, kdy jsme vystoupali do pořádné výšky. Vítejte na letu NZDJPY H1. Předpokládaná výška doletu: 200+ pips. Předpokládaná teplota: very HOT. Please fasten your seatbelts!
11. září před 17 lety byl dnem, který si všichni pamatujeme. No však zavzpomínejte. Co jste zrovna dělali. Určitě to víte! Já jsem byl ještě kluk, který chodil do školy. Přišel jsem domů a už z chodby jsem viděl v televizi tu kriminálku New York. Dal jsem oči v sloup (to je má běžná reakce na jakýkoli americký seriál a potažmo jakýkoli seriál (smích). A všichni doma byli jako opaření. Nebyla to fikce. Byla to realita. A bylo to poprvé v mém životě, co se odehrávalo v televizi a posadilo mě to na zadek.
O 17 let později se z pilného studenta informatiky, ekonomie a psychologie stal trader. Nebylo to hned. A tak se sluší více napsat: ze studenta se stával trader. Jak léta šla, má letadla (rozumějte trade accounts) ztrácela výšku a narážela do všeho, co jim stálo v cestě, padaly věže, severní, jižní, západní i východní a padala i víra v úspěch a docházelo palivo. Jestli je někdo strašný terorista, tak je to cenový graf. Minutu za minutou ukazuje, jak je svět a signál krásný a hned na to, s vámi vletí do toweru a pro jistotu hned dvakrát, abyste si nemysleli, že Trading je něco easy.
Toho dne, 11. září tohoto roku, jsem spotoval příležitost. The Příležitost. Velký One World Trade Center. Nebylo to v New Yorku. Byl to Wellington/Tokio. Kdo s koho. Šance, kterou musí milovat každý trader. Buď vyroste velká pipová věž anebo si ten elektronický cenový svět jenom tak prdne. Nic mezi. Prostě místo, kde se vyplatí být a založit svou pozici, svůj přísavkový výstup na skleněný mrakodrap možností. Jak úžasný obraz tradingu, kde rozdíl mezi úspěchem a neúspěchem je tolik křehký.
11. září: 17:00 odpoledne. Američtí politici pokládají věnce a průhlednou lhostejnost na místo piety. Dívám se na to na Bloomberg TV a je mi jasné, že tito hadi v oblecích to nemyslí upřímně. Je to celé jenom meeting na sebrání dalších bodů na příští volební období. A nechutnost tohoto světa, kterému vládnou lidé, kteří si musí dát tři panáky koňaku k snídani, aby to vydrželi za zdmi, co znamenají korektní demenci, alespoň do oběda..
Moje oči přeletí na graf a pocítí tu úlevu. Svíce. Zelené a bílé. Můj svět. Svět, kterému rozumím a kde ještě funguje upřímnost. Buď to umíš nebo to neumíš. Nic jiného. Už od včera sleduji měnový pár NZDJPY. Cena dosedla podruhé na stejnou úroveň a sice na 72.200 podle D1. Je mi jasné, že už si dávno nemohu dělat co chci. Uvědomuji si svou fx-společenskou úlohu a vím, co všechno jsem své žáky učil. Miluji víno. A kážu víno. A víno musím také pít. Jdu na můj veřejný Youtube kanál a natočím video o tom, že se právě chystám vstoupit do obchodu. Proč? Protože přesně toto učím. Dvojité Dno. Jeho začátek. A možné doplňování. 200+ pips. Nech sa páči.
Vždycky, když začíná velký trade, tak sám nevěřím, že se to může zrovna teď povést. Stejně jako u maturity jsem říkal, že nemohu mít samé jedničky. Stejně jako u absolutoria jsem říkal, že nemohu mít samé jedničky. Stejně jako jsem nevěřil, že má diplomová práce se může stát prací roku. Stejně jako.. everything. Nakonec to klapne. Pokud jste někdy byli také ti příšerní jedničkáři, tak je vám to úplně jasné (smích). A vůbec nejhorší jsou ti, kdo to s těmi jedničkami nevzdají ani nikdy potom a dají si jedničku do názvu své firmy, svého webu, svého projektu, své espézetky a nosí jedničku na.. no to je jedno (big smích).
Ostatně i 11. září má dvě jedničky. Ale jenom dvě. A vízo nabízí čtyři (big big smích).
Je 12. září 9:00 a já se stále nacházím v obchodě. Veřejně jsem již řekl, že mé SL je 15 pips a můj TP je.. noo.. 200 pips. Říkám tomu pracovně HomeRun a moji studenti to bezpečně vědí. Tento rok už jsme jich pár viděli a ne vždy byly tak úspěšné. Ale tento měl být.. Protože toho stejného dne 12. září v ten very stejný čas 9:00 přišel na trhu NZDJPY naprosto luxusní signál, který dosedá na příjemně mírnou Trend linku a vytváří pěkný signál typu Engulfing. Co více si může normální forexový smrtelník přát??
V tu chvíli jsem ještě nevěděl, kolik mých studentů vezme svůj um do hrsti a vezme to jako příležitost pustit se do tohoto vždy nejistého podniku se mnou. Díky Bohu. Jinak bych neměl koule jít příkladem tak dlouho.. až Nahoru. Vždycky, když jste lídrem skupiny, máte veeelkou zodpovědnost. Bodka es-ká.
Nevzpomínám si, co jsem dělal 12. září před 17. lety. To nikdo. Mozek už je takový. Možná jsem zase seděl ve škole a hlásil se na hodině psychologie jako o život, že já a jen já to vím, co to je Oidipovský komplex. Oženit se s vlastní matkou. Jak ulítlý středověk! Ale pamatuji si ten pocit na trhu. Vnitřní hlas: „je to dobrý Tome“. O citu pro trhy se moc nemluví, ale je to dost dobrá věc, která se ovšem nabývá roky a roky. Jakási nehmotná jistota, že tady je to v pořádku a mohu zůstat zcela klidný. Nová růstová struktura na H1. To vypadá slibně.
A to také bylo. Třetí odraz na mírné TL na H1. A pak další dny. A Twin Tower topor. Trh se postupně zrychloval. A já točil jedno public video za druhým. Denní updaty o tom, jak se trh vyvíjí zcela přesně dle předpokladu. Jak skvělý pocit v životě tradera, kde všude mezi řádky zeje to jedno otravné slovo: nejistota.
Nebudu to prodlužovat. Tento útok vystavěl úžasné zážitky mnoha traderů, kteří mně s důvěrou a koulemi pro věc následovali. Dne 20. září trh NZDJPY uzavřel na TF D1 překrásné (učebnicové) Dvojité Dno a bylo hotovo. Za devět dní (mínus víkend, tedy za 7 dní) trh udělal doslova zázraky a já jsem vystupoval na Take Profit exactly 200 pips. Při riziku 15 pips. Jaká krása. Natočil jsem své poslední video k tomuto tématu a oznámil všem, že dnes večer to se mnou nebude nějaké bůh-ví-jaké, protože jdu slavit, protože mám sakra ale CO slavit!! (smích).
Dal jsem si tolik archivního vína kolik Pán káže. Červené. Minerály. Pipy. Radost z profesního života. Blackout. Totally Happy. Žijeme-jen-jednou-thing. Probuzení do pátku 21. září. Dalších 80 pips výše. Beze mě. Ale sakra potvrzená formace! Nirvana. Smells like teen spirit!
Dne 11. září 2001 se federálním úřadům USA zahltily emailové schránky s dotazy jako: what the hell is this??!! Ode dne 11. září 2018 se mi začala zahlcovat má emailová schránka dotazy jako: dá to těch zbývajících 100 pips, 50 pips, 30 pips, 10 pips, 1 pip (přežijeme to GDP v 00:45 dnes v noci)? Moje odpověď vždy byla: YES! A realita byla: YES! DD done! Mission accomplished. Welcome Home baby!
Nejsem slavící typ, ale tohle bylo velký. Svěží vánek přicházejícího podzimu. Červený otisk dubového sudu vpitý do mého jazyku. Iks-lotové přínosy připsané po dvou-stech pipech na můj account. A gratulace všech mých sledovatelů a studentů a žáků a přátel, kteří mi gratulovali k tomu mega výkonu a přitom jenom gratulovali sobě k tomu, že měli stejně jako já koule na to do toho jít a vyndat z toho trhu co se přísluší a patří. Štěstí přeje odvážným. A připraveným.
Prepare and Dare or die. How Simple. Life is simple. Work simple. Trade simple. KISS.
11. září 2001 padly dvě věže. Dne 11. září+ 2018 se postavilo na nohy mnoho traderů. Děkuji vám všem, že mě sledujete a že máte odvahu v tom být se mnou a vyvíjet se to Your BEST! Tento svět je šílený a jedině tak jej můžeme žít je stát každý jak jsme Tall and Strong. Trading je zaměstnání, které tyto zázraky lidských možností obsahuje. No falling plane can hurt us. We always have SL!
Budova One World Trade Center má úžasnou vyhlídku úplně nahoře. Právě tam mě napadl název mé firmy a mého webu a mých projektů. One. FX. Všechno je Jedno. To vám řekne každý duchovní Mistr. Who cares? Buďte nejlepší. Miřte nahoru. Miřte vysoko. Ode Dna až k Neckline. Pip-nepip!
Dont worry, do all you can to trade Happy!!
Všechno ostatní je Jedno. One. One FX.
NZDJPY: Výsledek!

 

Dobrý den Tome, nejenom Vaše záslužná práce, která obohacuje nejenom mě, ale i spoustu další traderů. Ale především Váš lidský přístup i emoce. Super článek a díky nejen za něj.“ Ivo