KUDY – KAM JÍT

Dozvěděl jsem se od svých kamarádů na síti, že lidé nadávají na tyhle „psychologické kecy“. Viděl jsem, že většině stejných lidí nefungovaly ani ty věci odborné a technické. Odbornost – Analýza – Technika je vždy hope-giver. Ale opravdový úspěch je jinde. Je harmonií grafu a člověka. Tento článek píši pro své klienty a lidi, kteří mi dávají ohlasy, že jim to pomáhá. Dokud existují takoví lidé, cítím velký smysl v tom psát tyto „psy-kecy“. Navíc to píši tak trochu i pro sebe. Prosté myšlenky, které míří jasně k tomu nejdůležitějšímu, pomáhají i mě jít dál cestou tradera.
Miluji chůzi. Obyčejná chůze je má nejoblíbenější volnočasová aktivita. K chůzi nepotřebujete nic. Prostě jenom vyrazíte ven a kladete jednu nohu před druhou a pohybujete se vpřed. Chůze je nejlepší sport. Můžete sportovat kdykoli a kdekoli. Vědci dokonce odhalili, že 6000 kroků denně (nejlépe svižněji a v kuse) má stejné pozitivní účinky jako hodina běhu. A hodina běhu denně je opravdu notná dávka pro osvěžení mysli a zdraví těla. Chůzi ale kvůli tomu nedělám – jen s tím souhlasím. Chodím, protože mě to prostě baví. Chůze mi přináší dobrý pocit a je to nejlepší prostředek na vyčištění hlavy, pro mě je to dokonce doslova továrna na nové dobré nápady. Můj sen vždy byl mít práci, ve které se mohu neustále někam pohybovat – nejlépe obyčejně pěšky. To jsem si splnil. Trading takoví je – tedy může takový být. Chůze je pro mě v podstatě také součástí obchodního plánu – jakkoli to zní úsměvně. Trading je především – a slovo především je zde opravdu velké – o čekání. Asi 5 procent času skutečně obchoduji. Asi 95 procent času neobchoduji a pracuji tak, že čekám. Nejlepším prostředkem, jak vyplnit čas čekání, je právě chůze. Dýcháte vzduch, který nikde nestojí, potkáváte lidi, pomáháte tělu, vidíte hodně míst, hodně situací, a se smartphonem v ruce máte situaci pod kontrolou. Je jedno jestli je vedro jako když praští nebo zima jako když praští. Prostě jdu ven a prožiji aktivní „volný“ den. Souhlasím s tím, co říkají v Nike: je jedno jaké je počasí, záleží jenom na tom, jak se obléknete. Nosím s sebou ještě malý notebook, když je potřeba nějaká akce: buy nebo sell nebo úprava pozice. V takovém případě poslouží kavárna, čajovna, restaurace, lavička nebo holá zem. Jak na hony vzdálené od klasické představy o tradingu s kanceláří plnou monitorů a nejmodernější ergonomickou židlí. Ne, já takto nežiji a nechci takto žít. Moje kancelář je svět. A pokaždé když si to uvědomím, cítím úsměv na tváři a pocit štěstí malého kluka. Práce v pohybu je zajímavá. Nyní dokonce zavádím také odborné schůzky a konzultace s klienty za chůze. A je to z jejich pohledu bláznivé, ale já je nenutím – mohou sedět doma nebo v kanceláři jiného mentora. J Ale nakonec poznávají, že to je pro ně zajímavý zážitek a více si zapamatují a více věcí nás napadne. Mysl je za chůze jednoduše vždy čerstvá.
Dnes byl krásný den. Šel jsem širokou ulicí v Praze, na očích černé brýle a proti mně nahoře na obloze silně svítilo slunce. Prostředí okolo mě tak získalo na tmavých odstínech a prakticky nic jsem před sebou a okolo sebe neviděl. Viděl jsem jenom siluety lidí a budov a věcí a slyšel jenom slova jedno přes druhé jakoby z povzdálí. Díval jsem si při chůzi do toho slunce a zase mě napadla paralela, jako častokrát – v tomto ohledu musím říci, že chůze je pro mě dokonce učitelem tradingu, stačí být jenom velmi otevřený a tyto zprávy z okolí přijímat a interpretovat ve smyslu toho, co zrovna děláme a co je prioritou našeho žití. Ta myšlenka je: dát si jeden cíl, dívat se na ten cíl, vnímat ten cíl a ač vědět a okolí (vnímat jej) a slyšet jeho šum a chaos, ignorovat jej a jít dál. Cílem v tradingu je to, že chceme dosáhnout určité svobody a zisku. Okolím je všechno ostatní, především přemíra informací, které ve velkém, neuspořádaně a chaoticky poletují éterem a také lidé, kteří je produkují a žádají si vaši pozornost – stále nějaké nové informace a stále nějací noví lidé. Trading ale toto nevyžaduje. Z mého pohledu Trading jednoduše vyžaduje naučit se něco dobrého o trzích a o sobě a pak zapnout bundu a prostě vypadnout někam ven.
Pěkný víkend. Pokud někam jdete, tak tam pozdravujte.