Price Action nebo Indikátory?

Nekonečné téma. Na jedné straně menší tábor příznivců Price Action. Davy příznivců indikátorů na straně druhé. Co je to Price Action (PA), proč je o ní menší zájem, proč u obchodníků vítězí indikátory a která metoda je lepší než druhá? V tomto článku vám nabízím své odpovědi.
Na začátek: Každý den se setkávám s mnoha obchodníky. V pondělí jsem hovořil s obchodníkem, který obchoduje s pomocí indikátorů klouzavých průměrů. V úterý jsem popíjel dobrý čaj s člověkem, který obchoduje pouze světové červené zprávy. Dnes mám naplánované setkání s člověkem, který jde na věc více matematicky. A já osobně dávám přednost samotné ceně. Každý jsme jiný. V tomto článku chci poukázat na to, co já považuji za nejlepší přístup k trhům. Tohle je moje show. A co se týká ostatních:proti gustu žádný dišputát. Respekt.
Co je to Price Action? Už si vůbec nepamatuji, co se píše o PA v „chytrých knihách“ od lidí, kteří Price Action nikdy nedělali (jak musí rychle poznat člověk s alespoň trochu zkušeným okem), ale mohl bych to definovat takto primitivně: Price Action je pohyb ceny na grafu. A to je celé. Když dělám Price Action, dělám jednoduše to, že si otevřu čistý cenový graf a přímo z něj (a jenom z něj) získávám všechny informace, které pro své obchody potřebuji. Vlastně mohu mluvit o Pure Price Action – PPA, jak tomu říkají skálopevní příznivci čistého neposkvrněného cenového grafu.
Proč není Pure Price Action (jednoduchý cenový graf a pak už vůbec nic) tolik rozšířený přístup jako grafy počmárané indikátory z celého spektra barev? Je to jednoduché.
1. Přístup k trhům s indikátory je jednodušší. Indikátory ze svého principu určitým způsobem uhlazují cenu a dávají graficky velmi přehledné signály. To je samozřejmě velmi dobrý start pro začátečníka a jelikož drtivá většina obchodníků na forexu jsou začátečníci nebo věčně začínající, indikátory jsou tak stále doslova v kurzu.
2. Price Action vyučuje hluboce a smysluplně jenom malá hrstka lidí (hlavně proto, že je to těžší a časově náročnější téma a velmi to závisí na nasbíraných jemných zkušenostech). Největší podíl koláče mají obecně známé systémy postavené na nějakém indikátoru / indikátorech. A to je samozřejmě také důležitý faktor – když jsem byl začátečník, hledal jsem přesně popsané systémy někoho jiného a ty jsem také obchodoval. A vzpomínám-li si přesně, všechny využívaly indikátorů.
3. Ego. Ego má rádo, když vypadá důležitě. Ego miluje obdiv, prvenství a dojem něčeho obecně těžkého a významného, co ono samo ovšem dobře zvládá. Protože všichi si nosíme s sebou své ego a někteří z nás se ještě nenaučili se smát jeho komickým požadavkům, tato kategorie hraje obrovskou roli v tom, proč ne Price Action, a proč ano Indikátory.
Z nějakého důvodu stále tíhneme k tomu, že jsme lepší a naše obchodování bude zákonitě lepší, když máme nainstalovanou tu nejlepší platformu, v ní přidané všechny důležité indikátory a přitom na nás svítí krásný rozmanitý barevný svět křivek a čar. Jsme tím tak okouzleni, že nám často ani nevadí, že přes tu celou krásně barevnou koláž nevidíme podstatu – cenu.
Dobře. Je tedy Price Action nutně lepší přístup než indikátory? Obecně – Ne!
Pro mě – určitě Ano!
Podle mého názoru jsou pro začátečníka na počáteční seznamování s trhy dokonce lepší indikátory. Začátečník v prvních krocích ještě nemusí podrobně rozumět ceně (to ani není možné), ale spíše se učit precizně zvládat základní principy obchodování obecně. Indikátory jsou zde dobrým pomocníkem. Pokud jich použijeme rozumné množství (jeden nebo dva), pomáhají nám velmi dobře s obchodními rozhodnutími. Jakmile si těch berliček dáme do podpaždí více, chodí se nám „v tom“ hodně špatně a z principu často spadneme.
Pokročilejší obchodník už se pomalu poohlíží po ceně, protože zjistil, že všechny indikátory jsou pouze matematicky přepočítanou cenou, která se vypočítává z časové periody, a tak se logicky jedná o zpožděný nástroj. To nemusí být mínus, například na určování trendů to může být pozitivní nástroj. Otázka zde spíše je, jestli pro vstupy a výstupy využít spíše okamžitě reagující cenu nebo zpomalený indikátor.
Na závěr: Myslím si, že indikátory jsou dobrými pomocníky pro ty, kteří cítí, že je potřebují a že jim s nimi jde obchodování lépe. Současně jsem nabyl poznání, že v mnoha případech indikátory působí na vývoj obchodníka negativně a to z jednoho prostého důvodu – on vidí vývoj na trhu jako vývoj barevných křivek, ale ne samotné ceny, často ani netuší jaký je základní princip těchto indikátorů. Vývoj ceny je něco v pozadí. Ale toto odsunování ceny na druhou kolej může být v některých případech fatálně nebezpečné.
Cenový graf je naprosto nepostradatelný. Není lepších informací, než znalost nejdůležitějších úrovní přímo v grafu.
Víte například jaká je v posledních dnech nejdůležitější cenová úroveň na trhu EURUSD, kde lze udělat potenciálně nejlepší obchody se skvělým poměrem risk/reward? Nebo prostě jenom čekáte na další signál na vašem Momentum/RSI/CCI/Stochastic/Williams/ Demark/MovingAverage/Bollinger/Fibonacci/Elliot/acojávímcoještě indikátoru? …